
Hvert år på Sebastopol fejrer vi foråret og sommerens komme med asparges – simpelthen fordi vi elsker dem. Både de grønne og hvide.
Vi har har et særskilt Aspargeskort, som kører så længe de er i sæson. Det er typisk fra midt i april til omkring Sankt Hans i slutningen af juni måned.
Danske asparges og franske traditioner
Selvom vi danskere også er meget glade for asparges, så er det ikke en dansk opfindelse. Den er en grøntsag, der går mange tusind år tilbage. Egypterne spiste den for 5000-6000 år siden, og romerne dyrkede den for over 2000 år siden. Faktisk kender man først til dyrkning i Danmark fra det 16. eller 17. århundrede.
I Frankrig har man dyrket asparges siden det 15. århundrede, og den dag i dag er det stadig stort, når aspargessæsonen starter. Det er den begejstring, vi har taget til os, og som vi deler med alle jer, der lægger vejen forbi kun for at spise fra vores Aspargeskort.
Både grønne og hvide
Nogle mennesker sværger enten til grønne eller hvide asparges – men hos os laver vi retter med begge. Vi synes nemlig, at de hver især kan noget helt særligt. Samtidig med at de begge er smagen af forår og sommer.
Du kan finde årets aktuelle Aspargeskort her, når de er i sæson – og så holde øje med os på Facebook eller Instagram, hvor vi altid fortæller, hvornår vi har asparges.